Toefl nedir?

TOEFL başta Amerika ve Kanada’da olmak üzere tüm dünyada geniş kapsamlı olarak kullanılan standartlaştırılmış bir testtir. Merkezi New Jersey de bulunan ETS (Educational Testing Service) tarafından hazırlanan sınav ana dili İngilizce olmayan adayların İngilizce yeterlilik seviyelerini ölçmek ve belgelemek için hazırlanmıştır. TOEFL sınav sonucu üniversite kabullerinde, üniversitelerin İngilizce hazırlık bölümlerinin atlanmasında ve iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır .

TOEFL sınavına, İngilizce seviyesi ileri düzeye ulaşmış herkes katılabilir. Bununla birlikte English Time Dil Okulları her seviyeden öğrenciler için çözüm sunmaktadır.

TOEFL, öncelikle üniversitelerine yabancı dilde devam edecek, yurt dışında eğitim alacak, yüksek lisans yapacak ve master programlarına katılacak öğrenciler tarafından tercih edilmekle beraber iş dünyasında da işe giriş, statü-maaş artışı, performans değerlendirmelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

TOEFL PBT sınavının TOEFL IBT sınavından en önemli farkı; speaking bölümünün olmamasıdır. İngilizceyi konuşmaya alışmak pratik gerektirdiği için konuşmada sıkıntı çekenlerin TOEFL IBT sınavı yerine TOEFL PBT sınavına girmeleri daha makuldur. Ancak Toefl PBT sınavını her üniversite kabul etmemektedir.  Bu yüzden TOEFL IBT sınavı daha yaygın olarak sunulmaktadır.

TOEFL sınavı başvuruları 7 gün 24 saat internet üzerinden www.ets.org/TOEFL adresinden yapılmaktadır. Dünya çapında 165 ülkede 4.500 ‘ den fazla test merkezinde yılda 30 – 40 defadan fazla olarak olarak düzenlenen bu sınava istediğiniz kadar katılabilirsiniz.

TOEFL IBT sınav ücreti uygulandığı ülkeye göre 160 ile 250 dolar arasında değişmekle beraber ülkemizde $ 185 dır. ( Herhangi bir güncelleme ihtimaline karşın lütfen sınav merkezinden teyit alınız )

Sınav süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır.

TOEFL sınavının geçerlilik süresi 2 yıldır. TOEFL sınav sonuçlarını baz alan kurum ve kuruluşlar bu sürenin aşıldığı durumlarda sınavın yenilenmesini tercih etmektedirler .

TOEFL IBT sınavı reading, listening, writing ve speaking olmak üzere 4 bölümden oluşur.

TOEFL IBT sınavı internet üzerinden gerçekleştirilen ve yüksek güvenlik önlemleri ile korunan bir sınavdır. Sınav anlık olarak verilerin ETS ana merkezine ulaşması ile yapılır . Sınavlarda herhangi bir teknik arızaya karşın bir cache üzerinde tutulan bilgiler öğrencilerin sınava kaldıkları noktadan itibaren eksiksiz almalarını sağlar.

 

 

Tags :